Miejsce: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Katowicach

Czas: 10.12.2014

W środę miałam przyjemność być na wyjątkowo ciekawym wykładzie, organizowanym w ramach działalności Strefy Psyche Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach. Pani Dziekan poruszyła bardzo istotny temat, dotyczący trudności jakie spotykają na swojej drodze związki intymne w dzisiejszych czasach. Niektórych błędów nie będziemy mogli uniknąć, ale może dzięki większej świadomości pewnych procesów będziemy mogli lepiej zrozumieć, co w danej chwili dzieje się w naszym związku. Pisząc kolejną relacje z wydarzenia, znów mam wrażenie, że wszystkie treści przekazane podczas wykładu są szalenie ważne. Jeśli chciałabym opisać je wszystkie, to myślę, że zajęłoby to jakieś 5 stron. Dziś publikuję część pierwszą.

Swoboda wyboru, czy tyrania wyboru?

Na co dzień jesteśmy otoczeni przez wiele możliwości. Poznajemy dużo różnych osób, obserwujemy różne style życia. W konsekwencji odwlekamy decyzje „kim chce być”, „z kim chce być”. Trudno jest się nam zdeklarować, bo może później okaże się, że decyzja była pochopna? Często odkładamy decyzje na później, np. te dotyczące posiadania dzieci. W przypadku niektórych kobiet, takie decyzje mogą pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Warto pamiętać o tym, że kobiecy zegar biologiczny sobie tyka.

Różnica klanów

Tworząc związek, musimy pamiętać, że łączymy ze sobą dwa klany. Dorastaliśmy w dwóch różnych domach i z nich wynosimy wartości, tradycje, przyzwyczajenia. To wymaga od pary „dotarcia się” i umiejętności stworzenia własnego klanu. Profesor Popiołek apeluje „mieszkajmy w namiocie, piwnicy, kawalerce, ale nie z rodzicami”. Osoba z poza rodziny, wprowadzając się do rodziców swojego partnera, prawie zawsze będzie czuła się nie komfortowo. Właśnie poprzez inne przyzwyczajenia, które czasem mogą wydawać się co najmniej dziwne dla domowników.

Okresy heroiczne

Okresy heroiczne to takie momenty u jednostki , w których staje na rzęsach żeby coś osiągnąć. U mężczyzn zazwyczaj jest to moment, kiedy starają się oni o partnerkę. Mogą zrobić absolutnie wszystko, by ją zdobyć. Kupować kwiaty codziennie, śpiewać serenady pod oknem. U kobiet okres heroiczny przychodzi po urodzeniu dziecka. Wtedy taka kobieta, jeśli nie zmaga się z depresją poporodową, robi wszystko, żeby zapewnić dziecku opiekę. Wstaje w nocy po kilka razy, cały dzień jest na wysokich obrotach, byleby dobrze zaopiekować się dzieckiem. Świadomość istnienia okresów heroicznych może sprawić, że lepiej zrozumiemy to co, dzieje się w tej chwili z naszym partnerem.

Nauka miłości rodzicielskiej

Kiedyś wychowanie dzieci  należało do zadań kobiety. Teraz często ojcowie przejmują sporą część obowiązków, dotyczących funkcjonowania ich dzieci. Niektóre kobiety mogą kierować się starymi schematami i odgradzać swoich partnerów od codziennych wyzwań związanych z dziećmi. To, co jest ważne to, żeby wraz z pojawieniem się dziecka kobieta nauczyła swojego partnera kochać dziecko. Mężczyźni nie mają takiego instynktu jak my, dlatego muszą tą miłość w sobie wykształcić.

Namiętność nie trwa wiecznie

Wśród trzech podstawowych wymiarów miłości znajduje się namiętność. Z badań psychologicznych wynika, że zanika ona po około dwóch latach związku. Jest to zupełnie normalne. Nie znaczy to, że osoba, z którą się związaliśmy to jednak nie ta. To, co warte jest pielęgnowania to intymność. Dobrze jeśli partnerzy dbają o jakość swojego życia seksualnego i pomimo wielu wyzwań potrafią poświęcać sobie czas. Czas, który spędzają w dwójkę. Na rozmowie, tuląc się w wannie, na kolacji przy świecach, na seksie. To pozwala poczuć, że jesteśmy dla siebie wyjątkowi i dbamy o siebie nawzajem.

Związek pusty

Trzecim wymiarem miłości, obok namiętności i intymności jest zaangażowanie. Jest to taki element, który często towarzyszy związkowi do samego końca (w przypadku rozstania). Ludzie nie czują już do siebie „chemii”, nie dbają o intymność, ale dalej wykazują jakąś chęć bycia ze sobą. Taki związek, który nie zawiera już ani przyjaźni, ani intymności jest związkiem pustym i najczęściej bardzo nieszczęśliwym. Mnóstwo osób trwa w takich relacjach, najczęściej „dla dobra dzieci” albo w strachu przed samotnością. Warto więc dbać o przyjaźń w naszym związku, o wspólne tematy  i tą wspomnianą już wcześniej intymność. Tylko wtedy, nasz związek może być szczęśliwy.

Zbudowanie wartościowej relacji intymnej jest ważnym elementem budowli naszego życia. Dlatego, kolejne dwa posty będą dotyczyć właśnie tego tematu. Jeden będzie kontynuacją wiedzy wyniesionej z wykładu prof. Popiołek. Drugi będzie to prezent świąteczny ode mnie, dla singli i nie tylko. Uważam, że Święta są czasem, kiedy można zastanowić się nad swoimi relacjami, nie tylko rodzinnymi, ale i tymi z przyjaciółmi czy partnerem. Nad tymi relacjami, które są i tymi, które mają dopiero szanse zaistnieć. O budowaniu wizji wymarzonego związku i innych ważnych dla nas relacji już niebawem.